MINTIKA TEMİZLİĞİ ETKİNLİĞİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK

09.09.2018

HER ŞEY VATAN İÇİN

 

............

Her şey bu resim ile başladı.

 

Dipsiz Göl Toros Dağlarının zirvesinde, Konya ve Antalya İl sınırında, Konya İl İdari hudutlarında, Manavgat Hocalı Köylülerinin yayla için kullandıkları bir mevkide doğal güzelliği ile tüm yöre halkının piknik ve mesire amaçlı kullandığı bir doğa harikasıdır.

 

 

Yazın piknikçilerin yoğun ilgisini çekmekte ve göl etrafı özellikle piknikçilerin akınına uğramaktadır. Temmuz ayında Sülek Yaylasında gerçekleştirilen “Türkiye Yörük Çalıştayı’na” katıldıktan sonra Dipsiz Göle uğradığımızda, piknikçilerin piknik yaptıktan sonra çöplerini naylon poşetlere topladıktan sonra orada öylece bıraktıklarını fark ettik. Bu atıklar orada öyle dururken içinde ki bitkisel atıklar bir şekilde doğaya karışarak veya yaylada bulunan evcil hayvanlar ve yabani hayvanlar tarafından tüketilmekte, geriye kalan naylon ambalaj atıkları ve market poşetleri rüzgarın da etkisi ile göl alanına gitmekte ve gölün doğal güzelliğini kirleterek hem görüntü kirliliğine neden olmakta hemde bir çevre felaketine dönüşmektedir. Çünkü plastik ve naylon poşetler doğada yüzlerce yıl kalmaktadır.

 

 

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği olarak yönetim anlayışımızda kamu yarına dikkat etmekteyiz. Yaptığımız etkinliklerde önceliğimiz kamu yararının bulunmasıdır. Bu amaçla bizimle birlikte gönül birliği olan değişik sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerle bu çerçevede Konya’da çeşitli faaliyetler gerçekleştirmekteyiz. Temmuz ayı ortasında Konya’mızın 414 şehidinin adını verdiğimiz ağaç fidanlarını zafer meydanında hemşehrilerimize dağıttık. Şehitlerimiz unutulmasın uğruna can verdikleri vatan toprakların adları sonsuza kadar yaşatılsın istedik. Bu etkinliğimizde bize destek olan ERENDEN SONRA İYİLİK hareketi gönüllüleri ve TEMA gönüllüleri bizlere destek oldular.

 

 

Ramazan ayında GENÇ KIZILAY GÖNÜLLÜLERİ şehit ailelerimiz ve gazilerimizin iftar sofralarına konuk oldular. Bu birlikteliklerden sonra onların da gayretleri ve işbirliği teklifleri ile nasıl etkinlik yapabiliriz diye düşünürken şehitlerimiz bu vatan için canlarını seve seve feda ettiler. Onların canlarını seve seve feda ettikleri bu vatanımızın her değerine ve güzelliğine sahip çıkmak, şehitlerimizin emanetine sahip çıkmaktır diyerek, Doğal güzelliklerimizin farına varmak, çevre kirliliğine dikkat çekmek, memleketimizin bu güzel köşesinde bir “mıntıka temizliği” yapmayı kararlaştırdık.

 

 

08 Eylül 2018 tarihinde Kızılay Gençlik Kolları (GENÇKIZILAY ÜNİVERSİTE GRUBU), TEMA Gönüllüleri ve bizimle can yoldaşı olan diğer gönüllülerimiz ile birlikte aramızda bulunan şehit ailelerimiz, şehit çocukları, şehit eşleri, şehit babaları, gazi ve gazi ailelerimiz ile birlikte yola çıktık.

 

 

İlk hedefimiz BOZKIR ilçemiz oldu. Burada kısa bir moladan sonra Çağlayan Mahhallemiz üzerinden Çağlayan Göleti-Çat Yaylası-Sarıot Yaylası güzergahından geçerek, 06 Eylül 2016 tarihinde Hakkari İli, Yüksekova İlçesi, Dağlıca Bölgesinde bölücü terör örgütü PKK’nın şehit ettiği 16 Şehidimizin adının verildiği BOZKIR-DERE-SARIOT YAYLASI-HANSUYU Mevkindeki ŞEHİTLER ÇEŞMESİNE vardık. Şehitler Çeşmesinden kana kana suyumuzu içtikten sonra tüm şehitlerimize fatiha bağışladık.

 

 

 

 

Dipsiz Göle varınca hemen temiz bir oksijeni ciğerlerimize doldurduk. Yanımızda getirdiğimiz temizlik eşyaları ile Dipsiz Gölün çevresinde ve içerisinde bulunan görünen plastik atıkları topladık. Bozkır Belediyemizin etkinliğimiz için gönderdiği çöp aracına atıkları teslim ettik.

 

 

Herkes o kasar mutlu ve neşeliydi ki, hiç kimse gönülsüzlük göstermedi. Tabi bazı gazi arkadaşlar “biz saten çöpüz” diyerek kaytardılar. Bunu da bir kenara not ettik. Bazı hanımlar da “biz evde temizlik yapıyoruz her gün, burada da siz temizlik yapın” deyince, iş başa düştü.

 

 

İşimiz bitince burada Bozkır Karacahisar Mahallemizde bulunan Çarşamba Çayının çıkış kaynağı da olan Aygır Pınarı’na indik. Bozkır İlçe Merkezinde rastladığımız Bozkır Belediyesi Çevre Koruma ve Temizlik İşleri Müdürlüğü Personeli, Dere Mahallemizden namı değer “Kara Şimşek” Hasan SÜT kardeşimiz biz gelmeden buranın temizliğini yapmış. ellerine sağlık.

 

 

Etkinliğe katılan misafirlerimiz ile birlikte vatanımızın bu nadide köşesinde köylerimizden geçtik, soğuk sularından içtik, değirmenlerinde tahinin tadına baktık, dağ eriğinin o en doğal halinin tadı, böğürtlenin, kuş burnunun (bizde it burnu derler) tadına baktıktan sonra görevimizi yapmanın huzuru içerisinde evlerimize sağ salim döndük.

 

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneğimiz, 2847 Sayılı Kanun ile kurulan ve Bakanlar Kurulu Kararı ile kamu yararın çalışan dernekler statüsündedir.

Dernek olarak çalışma prensibimiz “yardım toplayan” bir dernek değil, “bağış kabul” eden bir derneğiz. Yaptığımız ve yapacağımız çalışmaları bu esaslar üzerinden yürütmekteyiz. Temel prensibimiz şehitlerimizin aziz hatıralarına sahip çıkarak onları incitecek davranışlara meydan vermemek, kahraman gazilerimizin de toplumda yaraşır bir halde yaşamalarını sağlamaktır. “Şehit Nurlu, Gazi Onurlu Askerdir.” Ve bu onura sahip çıkmak için çabalayacağız.

Bu uğurda bizlerle aynı duygu ve düşünceleri paylaşan tüm dostlarımıza ve gönüllülerimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Biz Kocaman Bir aileyiz.

Süleyman Ege

09.09.2018

Konya Şehit Gazi

TEŞEKKÜR KÖŞESİ

Mehmet Akçay, İsmail BERİŞPEK, Gazi Harun Kara, Gazi Turan Tuna, Muhammet KILIÇ, TC Harun Küçükkırlı, Bayram BüyükSamancı, Ahmet KAYA, Ummuye Dereli KAYA, Mustafa ÖZÇELİK, Tuğba GÜCÜYETMEZ, Tuba SAĞ, Şevket Sevket Butun, Fatih ÇİÇEK, Hürü TORUS, Ömer KALDAN, Melike AYNA, Halime ŞAHİN, Azime Zehra ÖZDEMİR, Rüveyda KOÇAK, Masume AK, Eşe Fatma KOÇ, Kübra TOSUN, Fatma Nur ÖZYİĞİT, Ade Nur ARIÖZ, Nazir ÖZBAKIŞ, Bünyami ŞAHİN, Ahmet Ahmet Mutlu, ve AHER TURİZM Kaptanla, İbrahim Gün, Bozkır Belediyesi Çevre Kontrol ve Koruma Müdürlüğü, Bozkır Kral Resteurant, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, TEMA Gönüllüleri, Dere Mahalle Sakinleri, Zehra Çöllüoğlu ve diğer gönül dostlarımıza.....